mupp

tisdag 2 juni 2015

Introducerande uppgift till genus och könsnormer

Hur ska en kvinna eller man vara? 

Årskurs:Gymnasiet. 
Lektionslängd: 40-80 minuter
Material och förberedelser: Inga. 

Syftet med övningen: 
• Att reflektera över hur vi bekönar egenskaper och uttryck. 
• Att ifrågasätta och vidga de ramar könen tillåts röra sig inom Genus – de föreställningar om och förväntningar vi har på hur kvinnor och män bör vara – påverkar hur vi förhåller oss till varandra, samspelar och umgås; i vardagen, i skolan, med kompisar, i kärleksrelationer, i organisationer. 

Kanske är det särskilt viktigt att diskutera våra föreställningar om män och maskulinitet, eftersom det diskuteras mindre och att en förändring av hur vi ser på maskulinitet – inte minst hur män ser på maskulinitet - skulle främja jämställdhet. 

Övningen kan göras med killar och tjejer för sig. Om man gör det, bör grupperna få jämföra vad de sagt och hur de har diskuterat. Om man har möjlighet kan man låta både tjej- och killgruppen lista egenskaper för bägge könen. Om inte den tiden finns, är det bättre att diskutera det egna könet. 

Genomförande: Låt eleverna lista egenskaper och ord som de förknippar med en ”man” respektive ”kvinna” utifrån frågan: Hur bör en riktig man/kvinna vara? 

Det är viktigt att man säger ”man” och ”kvinna” så att det kan handla om den vuxna mannen och kvinnan. I diskussionen efteråt kan man diskutera mer utifrån den ålder eleverna är. 

Obs! Det ska inte handla om ideal- eller drömpartner, utan om hur vi generellt förväntas vara. 
Det finns naturligtvis också föreställningar om kropp, sexualitet och kärlek. 

Exempel på egenskaper som kan komma upp: 

Kvinna:
Snäll 
Snygg 
Pålitlig 
Söt 
Gilla barn 
Mjuk 
Sexig 

Man:
Stark 
Rolig 
Sportig 
Hård 
Makt 
Många tjejer 
Smart 

Därefter diskuterar och samtalar man om listan. 

Man kan börja med att ställa frågan: 
Finns det någon man/kvinna som är så här? 
Hur är de män och kvinnor de har runt omkring sig? 
Släktingar, tränare, föräldrars arbetskamrater osv. 

Man kan diskutera olika egenskaper, det som skiljer och inte skiljer. Det är viktigt att utgå från de listade orden och börja där, men utifrån den kunskap man har som vuxen kan man vidga diskussionen till att gälla andra företeelser som kanske inte så att säga syns på tavlan, t ex balett och rocktjej som vi ger som exempel här nedan. 

Exempel på frågor utifrån de påbörjade listorna här ovan (kan användas oavsett om man listat bara ett av könen eller båda): 
Kan inte en tjej vara stark? 
Är det bara tjejer som gillar barn? 
De flesta män verkar ju vilja ha barn. 
Är det olika i olika åldrar? 
Vad händer om man kallar en kille för söt? 
Vill alla killar ha många tjejer? 
Vad betyder det att ha många tjejer? 
Killar som vill ha killar då? 
Är det mer okej att spela i ett rockband än att dansa balett? 
Balett kräver ju muskler och en vältränad kropp = manligt. 
Vad gör i så fall balett ”omanligt”? 
Varför är det häftigt med en tjej som spelar trummor i ett rockband (om det nu är det)? 
Hur kommer det sig att ridning, som är en av de farligaste sporterna, inte uppfattas så? 

Det här är bara några exempel på hur man kan följa upp övningen. En sådan här övning kan utvecklas på flera sätt. 

Även om man enbart arbetar med det ena könet, kan man i samtalet föra in uppfattningar om det andra könet. Till exempel om en killgrupp som arbetar med ”mannen” tar med ordet ”stark” på sin lista, kan man ställa frågan ”är det en egenskap för kvinnor också?” osv. 

Det är bra att vara förberedd på att man kan få kommentarer som ”jamen, killar är ju starkare”, ”tjejer gillar ju barn mer” och liknande. 

Det blir då viktigt att bemöta det med att det är grova generaliseringar och att man är tydlig med att fostran är betydelsefull för hur man utvecklar olika färdigheter/intressen osv efter vad som är okej. 

Sen finns också individuella intressen – men det är lätt att hänvisa enbart till det och att man utesluter påverkan från omgivningen. Man kan också diskutera att påverkan ser olika ut: i ett kompisgäng är vissa saker okej, men inte i ett annat. Någonting är okej i skolan men kanske inte hemma i familjen och så vidare. Det vill säga att de flesta av oss rör oss i flera ”normsystem”.

Taget från RFSUs hemsida.

måndag 25 maj 2015

Uppgiftsbeskrivning - Podcasts och livsfrågor

Uppgiftsbeskrivning

Vi kommer under följande tre veckor arbeta med livsfrågor och fokus kommer att ligga på manligt/ kvinnligt, genus och könsnormer.

Er uppgift är att skapa en podcast där ni diskuterar följande frågor
På vilket sätt påverkas du av skildringen av ideal i media?
-Manligt vs kvinnligt
-Vad anses vara "normalt"? ex hur ska man se ut enligt media?
-Vad kan man göra för att arbeta mot dessa normer?
-Håller ni med om några av de ideal som porträtteras i media i  så fall vilka?
-I vilka typer av medier finner ni dessa ideal? Ex. film, spel, tidningar, hemsidor, reklam etc

Ni skapar era podcasts i grupper om 3-4 personer, hjälp för att utforma er podcast finns också här på bloggen.

I podcasten förväntas ni framföra välgrundade argument, använda er av relevanta källor och föra en givande diskussion.

Podcasten ska vara 15-20 minuter lång.

Ni har en vecka på er att spela in era podcasts, sedan lämnar ni in era podcasts som sedan läggs ut på bloggen. Alla grupper ska lyssna in sig på allas pods för att kunna föra diskussioner om ämnet på seminariet som kommer att äga rum tredje veckan.