Årskurs:Gymnasiet.
Lektionslängd: 40-80 minuter
Material och förberedelser: Inga.
Syftet med övningen:
• Att reflektera över hur vi bekönar egenskaper och uttryck.
• Att ifrågasätta och vidga de ramar könen tillåts röra sig inom
Genus – de föreställningar om och förväntningar vi har på hur kvinnor och män bör vara – påverkar hur vi förhåller
oss till varandra, samspelar och umgås; i vardagen, i skolan, med kompisar, i kärleksrelationer, i organisationer.
Kanske är det särskilt viktigt att diskutera våra föreställningar om män och maskulinitet, eftersom det diskuteras
mindre och att en förändring av hur vi ser på maskulinitet – inte minst hur män ser på maskulinitet - skulle främja
jämställdhet.
Övningen kan göras med killar och tjejer för sig. Om man gör det, bör grupperna få jämföra vad de sagt och hur de
har diskuterat. Om man har möjlighet kan man låta både tjej- och killgruppen lista egenskaper för bägge könen. Om
inte den tiden finns, är det bättre att diskutera det egna könet.
Genomförande: Låt eleverna lista egenskaper och ord som de förknippar med en ”man” respektive ”kvinna” utifrån frågan: Hur bör
en riktig man/kvinna vara?
Det är viktigt att man säger ”man” och ”kvinna” så att det kan handla om den vuxna mannen och kvinnan. I
diskussionen efteråt kan man diskutera mer utifrån den ålder eleverna är.
Obs! Det ska inte handla om ideal- eller drömpartner, utan om hur vi generellt förväntas vara.
Det finns naturligtvis
också föreställningar om kropp, sexualitet och kärlek.
Exempel på egenskaper som kan komma upp:
Kvinna:
Snäll
Snygg
Pålitlig
Söt
Gilla barn
Mjuk
Sexig
Man:
Stark
Rolig
Sportig
Hård
Makt
Många tjejer
Smart
Därefter diskuterar och samtalar man om listan.
Man kan börja med att ställa frågan:
Finns det någon man/kvinna som är så här?
Hur är de män och kvinnor de har
runt omkring sig?
Släktingar, tränare, föräldrars arbetskamrater osv.
Man kan diskutera olika egenskaper, det som skiljer och inte skiljer. Det är viktigt att utgå från de listade orden och
börja där, men utifrån den kunskap man har som vuxen kan man vidga diskussionen till att gälla andra företeelser
som kanske inte så att säga syns på tavlan, t ex balett och rocktjej som vi ger som exempel här nedan.
Exempel på frågor utifrån de påbörjade listorna här ovan (kan användas oavsett om man listat bara ett av könen eller
båda):
Kan inte en tjej vara stark?
Är det bara tjejer som gillar barn?
De flesta män verkar ju vilja ha barn.
Är det
olika i olika åldrar?
Vad händer om man kallar en kille för söt?
Vill alla killar ha många tjejer?
Vad betyder det att ha
många tjejer?
Killar som vill ha killar då?
Är det mer okej att spela i ett rockband än att dansa balett?
Balett kräver ju
muskler och en vältränad kropp = manligt.
Vad gör i så fall balett ”omanligt”?
Varför är det häftigt med en tjej som
spelar trummor i ett rockband (om det nu är det)?
Hur kommer det sig att ridning, som är en av de farligaste
sporterna, inte uppfattas så?
Det här är bara några exempel på hur man kan följa upp övningen. En sådan här övning kan utvecklas på flera sätt.
Även om man enbart arbetar med det ena könet, kan man i samtalet föra in uppfattningar om det andra könet. Till
exempel om en killgrupp som arbetar med ”mannen” tar med ordet ”stark” på sin lista, kan man ställa frågan ”är det
en egenskap för kvinnor också?” osv.
Det är bra att vara förberedd på att man kan få kommentarer som ”jamen, killar är ju starkare”, ”tjejer gillar ju barn
mer” och liknande.
Det blir då viktigt att bemöta det med att det är grova generaliseringar och att man är tydlig med
att fostran är betydelsefull för hur man utvecklar olika färdigheter/intressen osv efter vad som är okej.
Sen finns
också individuella intressen – men det är lätt att hänvisa enbart till det och att man utesluter påverkan från
omgivningen. Man kan också diskutera att påverkan ser olika ut: i ett kompisgäng är vissa saker okej, men inte i ett
annat. Någonting är okej i skolan men kanske inte hemma i familjen och så vidare. Det vill säga att de flesta av oss
rör oss i flera ”normsystem”.
Taget från RFSUs hemsida.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar